Dlaczego warto dbać o łańcuch rowerowy?

Większość rowerzystów zupełnie nie przykłada uwagi do tego, w jakim stanie technicznym jest obecny na ich rowerze łańcuch. Jest to poważny błąd, ponieważ może to rodzic wiele problemów podczas jazdy. Dlaczego konkretnie warto dbać o posiadany łańcuch, a także jak to robić?

Dlaczego warto dbać o łańcuch?

Łańcuch rowerowy to jedynym element, który w łączy nogi rowerzysty z napędem. To właśnie łańcuch przekazuje całą siłę wytworzoną z mięśni na koła, dzięki czemu rower może zostać wprawiony w ruch. Działają na niego naprawę duże siły, które stopniowo go niszczą, a dodatkowy brak konserwacji jeszcze bardziej wpływ na osłabienie struktury łańcucha. Efektem tego można go doprowadzić po prostu do przerwania, co rzecz jasna całkowicie uniemożliwi jazdę na rowerze.

Jak odpowiednio zadbać o łańcuch rowerowy?

Żeby nie dopuścić do takiego czarnego scenariusza, koniecznie trzeba o łańcuch odpowiednio dbać. Jak to zrobić? Wystarczy tylko okresowo, dwa razy do roku zdjąć łańcuch z roweru, wyczyścić go ze starego smaru, w którym z pewnością będzie ogromna ilość brudu, a następnie pokryć go nowym smarem i założyć na rower. Taki zabieg spowoduje, że łańcuch rowerowy będzie cały czas w dobrej kondycji, co zapobiegnie jego uszkodzeniu.

Ciekawych zachęcam do odwiedzenia tej strony